Chorvatsko 2012


Plavba
Cíle naší plavby

Itinerář plavby

  • 29.6. - odjezd z Mladé Boleslavi směr Chorvatsko
  • 30.6. - přístav Sukošan, Lavdara (jižní zátoka)
  • 1.7. - noční plavba
  • 2.7. - Biševo - Modrá Špilja
  • 3.7. - západní Korčula - Poplat
  • 4.7. - východní Korčula - Lumbarda
  • 5.7. - Hvar - Pokrivenik
  • 6.7. - Trogir
  • 7.7. - Sukošan a návrat do Čech
  • 8.7. - příjezd zpět do Mladé Boleslavi

Přístav v Sukošanu
Přístav v Sukošanu

Tentokrát jsme se rozhodli pro trochu jinou dovolenou a vyrazili s kamarády na začátku července na jachtu do Chorvatska. Celkem se nás sešlo deset a v Sukošanu jsme si pronajali dvě jachty Bavaria. Ta naše nesla jméno Castor (česky by se to dalo přeložit jako Bobr :)


Posádka
Posádka - Vláďa, Jirka, Vlaďka, Leňour, Katka, Gréca

Ze Sukošanu jsme vypluli směr jihovýchod. Pokud alespoň trochu foukalo, pluli jsme na plachty. Celkem jsme urazili 151 nmil (námořních mil) s plachtami a 174 nmil na motor. První noc jsme strávili v jižní zátoce ostrova Lavdara.


Jachty
Naše dvě krasavice - Castor a Scorpius

Potřebovali jsme se dostat blíže ke Korčule, proto následovala noční plavba. Spát se moc nedalo, jelikož nám v kajutě řval přímo u hlavy motor, tak jsme se střídali u kormidla a sledovali okolní lodě, abychom se s některou nescukli.


Kormidelník
Peťule řídí :)

Další den jsme si udělali zastávku na ostrově Biševo, konkrétně u Modré jeskyně (Modrá Špilja). Stihli jsme to celkem brzy ráno, takže jsme nemuseli platit vstup. Jeskyně je přístupná úzkou a nízkou skalní branou, ale jen za klidného moře. Jeskyně je dlouhá 31 m a široká 18 m. Světlo proniká do jeskyně skalním otvorem pod vodou a lomem paprsků vzniká nádherná hra barev od stříbřitě modrošedé po zelenomodrou.


Modrá jeskyně
Modrá jeskyně na ostrově Biševo

Ještě ten samý den dost foukalo a my plachtili o stošest a já se samozřejmě dočkala své první a zároveň i poslední mořské nemoci.


Plachtění
Kapitán Jirka. Všimněte si náklonu jachty, a pak nemá být někomu špatně...

Konečně jsme dorazili na Korčulu. Zakotvili jsme v přístavu ve městě a vydali se na pevninu. Korčula je staré město, které má ulice uspořádané do tvaru rybí kostry. Město je také známé svým nařízením z roku 1214, jímž jako první na světě zakázalo otroctví a postavilo ho mimo zákon.


Korčula
Korčula

Největší dominantou na Korčule je katedrála svatého Marka. Dalším typickým místem pro návštěvu je rodný dům Marca Pola.


Rodný dům Marca Pola
Rodný dům Marca Pola

Naší další zastávkou byl i ostrov Brač. Na trhu jsme si koupili čerstvé ryby a koupali se na jedné z nejznámějších písčitých pláží Chorvatska u městečka Bol - Zlatni Rat.


Koupání na laně
Když se vám nechce plavat, tak se prostě necháte táhnout :)

Abychom si trochu užili i pěší túru ve vedru do kopce, zakotvili jsme v krásné zátoce jihovýchodní části ostrova Brač a vydali se vzhůru do skalního kláštera Blaca postaveného v polovině 16. století a známého i pro pěstování vinné révy.


Zátoka Blaca
Zátoka Blaca

Poslední významnější zastávkou naší plavby bylo město Trogir. Večerní procházku historickým centrem jsme zakončili společnou večeří v jedné z mnoho hospůdek nabízejících mořské plody.


Mořské potvory
Mořské potvory

Kompletní galerii fotek naleznete zde.