Egypt 2011

...Hurghada...


Na naši první dovolenou na jiný kontinent jsme vyrazili se dvěma kamarády Pecou a Ivetou. V nabídce last minute jsme si vybrali Egypt s tím, že to tentokrát pojmeme více lenošivě. Od CK Fischer jsme si koupili zájezd do Hurghady, 4* hotelu Arabia Azur Resort. Hotel byl tvořen dvoupatrovými budovami postavenými kolem dvou uměle vybudovaných lagun a velkého bazénu. Voda v lagunách byla sice teplá, ale její kvalita nic moc. Na recepci jsme dostali pokoj v přízemí hned u jedné z lagun. K prvnímu baru jsme to měli zhruba 30 kroků.


Hotel Arabia Azur
Hotel Arabia Azur Resort - výhled z našeho pokoje na bar a lagunu

Obrovskou výhodou tohoto hotelu byla možnost koupání kolem dlouhého mola vedoucího do moře, kde se nacházel korálový útes. Tady byla již voda a podmořský život skvělý. Někteří tvrdili, že tu zahlédli i murénu :) Stravování all inclusive opět nabízelo spoustu možností, takže se opravdu najedl každý. Večeře se konaly venku u bazénu, kam každý večer personál rozestavěl stolky s židlemi. Kýžený efekt romantiky však dělaly až zapálené svíčky na stolech.


Hotel Arabia Azur
Hotel Arabia Azur Resort - molo vedoucí ke korálovému útesu

Nabídka výletů od cestovní kanceláře na mě už doma neudělala moc velký dojem, proto jsem zabrousila na stránky Orbionu a našla tam kontakt na paní Janu ze Slovenka, která se provdala do Egypta a v Hurghadě provozuje Česko-slovenskou turistickou informační kancelář nabízející různé výlety do okolí za lepší ceny než CK. Veškerá komunikace probíhala bez problémů pomocí emailů a na místě přes smsky.


Hotel Arabia Azur
Hotel Arabia Azur Resort - já už samozřejmě rudoch, takže schovaná v tričku

Abychom pořád neseděli jenom na zadku u hotelu, vybrali jsme si výlet na Orange Bay. Cena byla 30€. Auto nás vyzvedlo přímo u hotelu a zavezlo do přístavu. Paní Jana s rodinou byla celý výlet s námi, takže nebyl žádný problém s komunikací.


Orange Bay
Výlet na Orange Bay - hrátky s ručníky

Posádka nás cestou zabavila ručníky, z kterých vytvářeli lidem na hlavách různé turbany. Naše skupinka si vyzkoušela i trochu toho adrenalinu, když jsme si na jedoucí lodi stoupali na zábradlí s pózou á la Titanic. Nikdo další se k nám ale nepřidal :)


Orange Bay
Výlet na Orange Bay - Titanic

Cestou jsme dvakrát zastavili na šnorchlování (výbava byla v ceně výletu), minuli ostrov Giftun (u kterého kotvily desítky lodí s turisty) a zamířili na Orange Bay. Orange Bay je ostrůvek s bílým pískem a průzračným mořem připomínajícím Karibik. V rámci výletu jsme tu měli oběd formou bufetu a strávili jsme tu část odpoledne.


Orange Bay
Orange Bay

Ke každému výletu, který si u paní Jany zakoupíte, dostáváte ještě odpolední Orient City Tour zdarma. Jelikož se nás nesešlo více, vozila nás Jana svým vlastním autem po Hurghadě. Byl to ten nejlepší způsob, jak se něco dozvědět o tamějším životě.


Orange Bay
Orange Bay - my dva

Začali jsme v místní orientální restauraci, kde jsme ochutnali pravou silnou arabskou kávu (podle mě nešla pít), karkade (ibiškový čaj) a wara aanab – plněné vinné listy rýží (které prý musí umět uvařit každá egyptská žena před tím než se vdá). Další zastávkou byla místní parfumérie a zároveň i výrobna parfémů. Místo, kde jste si mohli očichat skutečné (nenaředěné parfémy) a různé druhy olejů – např. eukalyptový, který vás protáhl od hlavy až k patě. Také jsme si udělali krátkou zastávku v New Hurghada Marina ve čtvrti Sakkala – nový přístav, převážně pro jachty. V tomto místě nás úplně praštil do očí rozdíl mezi místními lidmi, Egypt nezná střední třídu. Mohli jsme stát na jednom místě a při pohledu na jednu stranu jsme viděli neskutečný luxus (okázalé byty, jachty) a při pohledu na druhou stranu přesný opak – chudobu (chatrče bez elektřiny). Zaměstnanec hotelu si průměrně vydělá 1 200 egyptských liber (cca 3 500 Kč), ale mimo turistické destinace mnohdy plat nepřevýší 250 egyptských liber, proto se není co divit, že jakýkoliv bakšiš je pro ně obrovská odměna. V Egyptě pracují převážně muži, ženy zůstávají doma. Také je zde povolena polygamie, muž ovšem musí hmotně a celkově zabezpečit všechny ženy rovným dílem.


Hurghada
Ochutnávka v restauraci v Hurghadě

Navečer jsme se šli podívat k nejstarší mešitě v Daharu, kam jsme ovšem jako nevěřící turisté mohli pouze nahlédnout. Mešita se svými dvěma štíhlými minarety vytváří při západu slunce krásnou siluetu muslimského života.


Hurghada
Mešita v Daharu

V Egyptě byl zrovna ramadán (během, kterého mají muslimové zakázáno jíst, pít, kouřit a mít sexuální styk), proto jsme náš den zakončili v jedné uličce poblíž mešity v čase iftáru, což je první společné jídlo po západu slunce. Všude byly k vidění přímo na ulicích připravené stoly ke společné večeři.


Hurghada
Mešita v Daharu

Kompletní galerii fotek naleznete zde.