Slovensko 2014

...Slovenský ráj...


Itinerář:

  • 2.8. - cesta z Mladé Boleslavi do Hrabušic na Slovensku
  • 3.8. - Slovenský ráj - prielom Hornádu
  • 4.8. - Vysoké Tatry - Štrbské pleso, Aquacity Poprad
  • 5.8. - Slovenský ráj - tiesňava Suchá Belá
  • 6.8. - Dobšínská ledová jeskyně
  • 7.8. - Spišský hrad
  • 8.8. - Slovenský ráj - Kláštorská roklina
  • 9.8. - cesta z Hrabušic do Mladé Boleslavi

Naše první turistická dovolená směřovala k našim východním sousedům. Cesta z Čech na Slovensko nám trvala zhruba 8 hodin. Naším cílem byla obec Hrabušice, jedna z bran do Slovenského ráje. Ubytování jsme si zamluvili předem v penzionu Yellow Paradise House. Vybrali jsme si dvoulůžkový apartmán se sprchou a WC a čajovou kuchyňkou za cenu 28€/noc. Dále jsme měli možnost využívat společnou kuchyň, venkovní posezení, gril a bar.


Yellow Paradise House
Ubytování v Yellow Paradise House

Hned po příjezdu nám bylo jasné, že jsme ubytování trefili na jedničku. Po prvních minutách jsme se tam již cítili jako doma. Majitel Juraj nás uvítal s domácím vařeným gulášem, takže večeře byla jasná. V celém penzionu vládne pohodová atmosféra podpořená malým barem s točeným pivem, kofolou, rozlévaným vínem a šňapsem (meruňkovice a trnkový likér). Nejspíše nemusím dodávat, kde jsme trávili většinu večerů :)


Yellow Paradise House
Uvítací domácí guláš na ohni v kotli vařený

Juraj mimo jiné dělá i průvodce po Slovenském ráji, proto jsme si od něj nechali poradit, kterou trasou se vydat a zároveň hned první den nevypustit duši, jelikož jsme spíše chcípáci než trénovaní turisti :) Vyfasovali jsme mapu a průvodce po nejhezčích místech v okolí. Slovenský ráj je od roku 1988 národním parkem a je známý především svými roklinami a kaňony, které jsou zabezpečeny žebříky, stupačkami a jinými pomůckami.


Yellow Paradise House
Naše nejoblíbenější část penzionu s barem

Trasa: Hrabušice - Hrdlo Hornádu (25 min) - Zelená hora (20 min) - Letanovský mlýn (1:20 hod) - Kláštorská roklina (1 hod) - Hrdlo Hornádu (1 hod) - Hrabušice (25 min)


Ihrík
Pohled z hřebene Ihrík - nejteplejší místo Slovenského ráje

V neděli jsme po snídani vyrazili na naši první túru. Z Hrabušic jsme zkratkou mezi poli a loukami došli k rozcestí Hrdlo Hornádu. Odtamtud jsme se po žluté vyškrábali na Zelenou horu a dále pokračovali po hřebenu až k Letanovskému mlýnu, kde jsme v kiosku díky točené kofole načerpali nové síly.


prielom Hornádu
Prielom Hornádu - jen z nás lilo

Zpáteční cesta vedla po modré prielomem řeky Hornád. Tato soutěska je jako jedna z mála obousměrná a nevede vzhůru proti toku potoka jako většina ostatních, ale vodorovně nad korytem řeky. Přešli jsme několik řetězových lávek, překonali dřevěné žebříky a železné stupačky usazené ve skalách nad vodou.


prielom Hornádu
Prielom Hornádu - dřevěné lávky

Túra nám trvala cca 5 hodin a ke konci jsme toho měli už tak akorát. Za odměnu jsme si zašli na večeři do místní pizzerie a objednali si trochu netypická jídla - pizzu s různými ovčími sýry a těstoviny se smetanovou omáčkou s pomerančem a chilli. Nedobrovolně jsme se u toho také stali posluchači místního romského, opravdu hlasitého a falešného karaoke.


hrdlo Hornádu
Prielom Hornádu - občas se i řetězy hodily

Už doma jsme si naplánovali, že budeme střídat túry a odpočinkové dny. Po probuzení, jak nás bolely nohy, jsme usoudili, že to je opravdu dobrý plán. Udělali jsme si krátký výlet do Vysokých Tater - konkrétně na Štrbské pleso. Parkování v cenru vychází na 1,30€/hod. Prošli jsme se kolem plesa a podívali se do sportovního areálu ke skokanským můstkům, kde je také sjezdovka, kterou využili filmaři při natáčení filmu "Anděl na horách" a zároveň to byla první sjezdovka Československa, která měla elektricky poháněný lyžařský vlek.


Štrbské pleso
Štrbské pleso

Odpoledne jsme využili k návštěvě aquaparku v Popradu. Od Juraje jsme měli slevu 15%, jinak celodenní vstupné vychází na 20€ pro dospělého. Venku a vevnitř jsou termální bazény s vodou pohybující se mezi 26-38 stupni Celsia.

Trasa: Podlesok - Suchá Belá (2 hod) - Pod Vtáčim Hrbom (30 min) - Podlesok (1 hod)


Suchá Belá
Suchá Belá - dřevěné lávky

V úterý jsme podnikli další túru po Slovenském ráji. Tentokrát bylo naším výchozím bodem turistické centrum Podlesok, kam jsme obezřetně dojeli autem, abychom si ušetřili 6 km pěší chůze (parkovné 2€). Při vstupu do Slovenského ráje se platí vstupné 1,5€ jako příspěvek na údržbu chodníků.


Suchá Belá
Suchá Belá - cesta tiesňavou

Tiesňava Suchá Belá patří mezi nejnavštěvovanější v Slovenském ráji. Nelze ji téměř překonat suchou nohou. Neustále hopkáte po kamenech, balancujete na kládách a kořenech stromů, a to z toho důvodu, že téměř celou dobu jdete potokem a ne po klasické cestě. Kolem je krásná příroda a jakmile se dostane k hlubším místům je voda přemostěna dřevěnými lávkami a železnými stupačkami.


Suchá Belá
Suchá Belá - občas to byla slušná prolézačka

Během zhruba 4 km výšlapu narazíte na několik vodopádů (Mísové vodopády, Okienkový vodopád, aj.). K jejich překonání slouží kovové žebříky, které bych ale opravdu nedoporučovala lidem bojících se výšek a malým dětem.


Suchá Belá
Suchá Belá - Mísový vodopád

Na vrcholu Suché Belé začalo hřmít a v dálce již byla vidět blížící se bouřka. Nechtělo se nám zmoknout, a nohy už také protestovaly, proto jsme využili možnosti si za 5€ půjčit horská kola (nečekejte nic extra, jsou bez převodů, ale jelikož stejně jedete většinou z kopce, tak to je jedno) a zbytek cesty do Podlesoka na nich sjet. Tato túra nám zabrala zhruba 3,5 hodiny. Deštivý večer jsme si potom zpestřili na penzionu grilováním.


Suchá Belá
Suchá Belá - cesta dolů na horských kolech

Další dva dny bylo počasí nic moc. Nechali jsme proto třetí túru na poslední den a vybrali si zajímavá místa v okolí a jeli výletníkovat. Ve středu padla volba na Dobšínskou ledovou jeskyni. Vstupné je 7€ a opravdu nepodceňte teplejší oblečení. Prohlídka trvá půl hodiny. Ledová vrstva v některých částech jeskyně dosahuje až 25m. Vápencové útvary (stalaktity, stalagmity, apod.), které znáte z jiných jeskyň, jsou zde tvořeny z ledu. Dokonce tu ve 40. a 50. letech bylo veřejné bruslení a trénovali tu i známí krasobruslaři.


Dobšínská ledová jeskyně
Dobšínská ledová jeskyně

Také jsme nemohli vynechat Spišský hrad, který je nejrozsáhlejší hradní zříceninou na Slovensku a je zapsán do kulturního dědictví UNESCO. Vstupné je 5€. Bohužel nám odpolední počasí nedovolilo koupání v termálech Vrbov, na které jsme se těšili, tak snad příště.


Spišský hrad
Spišský hrad

Túra: Podlesok - hrdlo Hornádu (15 min) - Kláštorská roklina (1 hod) - Kláštorisko (1 hod) - hrdlo Hornádu (45 min) - Podlesok (15 min)


Naše závěrečná túra směřovala do Kláštorské rokliny, chtěli jsme zdolat ještě nějaké ty stupačky a žebříky. Začátek cesty nebyl nic moc, doslava jsme se brodili bahnem po předchozích lijácích. Cesta vedla opět řečištěm a byla zpestřená několika vodopády.


Kláštorská roklina
Jeden z vodopádů Kláštorské rokliny

Nakonec jsme se vydrápali na Kláštorisko, což jsou pozůstatky po kartuziánském klášteru. Můžete se zde občerstvit v restauraci a znovu tu je možnost sjezdu do Podlesoka na kolech nebo koloběžkách. My jsme tentokrát měli dostatek sil a vyrazili zpět pěšky. Zhruba v půlce cesty nás dostihl silný liják, takže jsme se zpě na penzion vrátili promočení až na kůži. Navečer se už udělalo hezky a tak jsme si ho zpestřili turnajem v šipkách skoro s celým osazenstvem penzionu. Samozřejmě se vítězem stal pan domácí :)


Kláštorská roklina
Jedno z posledních lezení v Kláštorské roklině

Nakonec bych zhodnotila, že se nám na Slovensku moc líbilo. Ubytování úžasné, Slovenský ráj nádherný. Mile nás překvapily i ceny, které snad kromě benzínu byly stejné jako u nás. Cestou zpět do Čech jsme ještě zabrousili u Ružomberka na salaš Krajinka, kde jsme si nakoupili výborné ovčí sýry. Reálně uvažujeme, že se do těchto míst někdy opět vrátíme.


Mapa Slovenského ráje
Mapa Slovenského ráje

Kompletní galerii fotek naleznete zde.