Západní Karibik 2014


Carnival Glory
Naše loďka - Carnival Glory

Itinerář cesty


A jedeme na západ a zase nás čeká něco jiného :) Nejdříve pár informací pro ty z vás, kteří nikdy do Ameriky neletěli. Nejprve je nutno připomenout, že do USA potřebujete vízum. Pro dovolené se to řeší formulářem ESTA (vyplňuje se v angličtině, tedy bez háčků a čárek), který si vyplníte přes internet. Bude vás to stát 14$ (lze platit pouze platební kartou) a je na dobu 2 let. Před vstupem do letadla směřujícího do USA se musíte podrobit pohovoru (nebo spíše výslechu) s imigračním úředníkem (v angličtině), který má velké rozhodovací pravomoci a bez udání důvodů vás nemusí vpustit na území USA. Strávili jsme u něho zhruba 10 minut a odpovídali na všetečné otázky typu - proč jedete do USA? jak tam dlouho budete? jaké jsou vaše plány v USA? kde budete bydlet? máte zpáteční letenky? máte platební kartu a dostatek peněz? v jakém jste vzájemném vztahu? znáte někoho v USA? apod. Poslední situací, která by vás mohla zaskočit jsou zavazadla. Jakmile dorazíte na první letiště v USA, kde přestupujete do dalšího letadla, musíte si vyzvednout své kufry a nechat je znovu proclít, takže počítejte s určitou časovou ztrátou.


Miami
Miami - Ocean Drive

Náš let se zkomplikoval již v Amsterdamu, když kapitán zahlásil zhruba 3 hodinové zpoždění kvůli závadě v zavazadlovém prostoru letadla. V New Yorku jsme měli na přestup vyhrazeno 2,5 hodiny, takže bylo jasné, že to nestihneme. Ve zkratce řečeno, nakonec to dopadlo dobře. V New Yorku si nás odchytl jeden z letištních pracovníků a protáhl nás skoro celým letištěm až do dalšího letadla směr Miami. Tímto způsobem jsme předběhli asi tisíc lidí v různých frontách. Popravdě vyznat se na letišti v New Yorku, když jste ve stresu není úplně snadné. Zvláště když se to zkomplikuje ještě navíc tím, že se musíte dopravit jakýmsi metrem do jiné letištní budovy, cestou si někde vyzvednout kufr a hodit ho do dalšího správného letadla, někde najít přepážku KLM a vyzvednout si další letenky do Miami. Letadlo na nás ale kupodivu počkalo a my se s úlevou směřovali dále na jih.


USA Miami


Po příletu do Miami jsme si mohli vybrat, zda se dostaneme do hotelu taxikem, který by vyšel zhruba na 30$, nebo se tam vydat pomocí městské dopravy a ušetřit. Doma jsem se snažila nastudovat miamskou městskou dopravu (což podle rodilého Miamčana není vůbec jednoduché), a tak jsme se neohroženě rozhodli pro tento způsob. Doporučuji tyto stránky s městskou dopravou a hledat trasu pomocí Google Maps. Nejdříve jsme na letišti ve 3. patře našli zastávku MIA Mover (elektrický vlak), který jezdí zadarmo mezi letištěm a Miami Central Station, odkud vyráží městské autobusy a metro do dalších stanic. Tam nebylo těžké přejít do metra (Metrotrail), kde jsme si za hotové peníze koupili v automatu lístky po 2,25$ a oranžovou linkou jsme dojeli do stanice Government Center. Odtamtud to mělo být zhruba 10 min. pěšky do našeho hotelu River Park ve čtvrti Downtown nebo se ještě o kousek přiblížit Metromoverem (zadarmová nadzemka).


Miami
Miami - Metromover (zadarmová nadzemka)

Když jsme vešli na nástupiště, kde zrovna jedna nadzemka stála, nachomítla se k nám skupinka náctiletých černochů a ptali se nás, zda taky jedeme. Podívali jsme se na ně, podívali se na spícího bezďáka uvnitř vlaku a raději jsme ustoupili od tohoto plánu s tím, že se tam vydáme raději pěšky. Byla už tma, byli jsme unavení a kapánek jsme se zamotali ve značení ulic. Zhruba do deseti minut jsme dostali nezávisle na sobě dvě varování od místních (od nějakého dědy a řidiče, který kvůli nám zastavil městský autobus, vystoupil a ťukal si na čelo), že máme zmizet z ulic a vzít si taxík, no prostě, že jsme se zbláznili a minimálně se chceme nechat okrást. Prohlídli jsme se a usoudili, že na tom opravdu něco bude, že vypadáme jako jasný cíl - dva zmatení běloši s kufry a mapou a výrazem ve tváři, kde to sakra jsme. Skočili jsme do prvního taxíku a za 10$ se nechali odvézt těch pár metrů před hotel. A výsledek? Přežili jsme a ušetřili 15$ :) Nicméně noční Miami minimálně vyvolává touhu po pepřáku v kapse.


Miami
South Miami Beach

Hotel, ve kterém jsme byli ubytování byl tak akorát dobrý na přespání. Snídaně byla mizerná. Ocenili jsme ale možnost objednat si shuttle bus (6$) do přístavu na určitou hodinu,takže jsme nemuseli řešit to, jak se tam svépomocí dostaneme. Čekalo nás volné dopoledne v Miami, na které jsem se opravdu těšila s jasným cílem - Miami Beach. A bylo to tu zase - městská doprava, tentokrát ale autobus. Kousek od hotelu jsme měli zastávku linky, která jezdí na South Miami Beach. Do automatu přímo v autobusu se hodí 2,25$ a pokud chcete zastavit na nějaké zastávce musíte zatáhnout za lanko, což nám dost komplikovalo cestu. Naráz jsme čučeli do mapy a zkoušeli sledovat, jestli jsme už v konkrétní zastávce zastavili nebo ji jenom projeli. Aby toho nebylo málo, někde na silnici se stala bouračka, tak to řidička autobusu vzala úplně jinou cestou, aby se vyhnula dopravní zácpě, tudíž jsme byli v pr.... Naštěstí se nás ujal jakýsi válečný veterán o berlích a kubánská babka a společně ještě s některými lidmi z autobusu se nám snažili poradit, kde to vlastně jsme a kde máme vystoupit. Dobře to dopadlo a ocitli jsme se na pláži lemované hotely a mrakodrapy. Kolem celé pláže vede stezka pro pěší, kde se neustále míjíte se sportujícími lidmi, ať už běžci, nebo na kolečkových bruslích, kolech, apod. (tak jak to, že jsou Američani pořád tak tlustí?). Pláž je obrovská a relativně čistá. No, uměla bych si představit, tam bydlet :)


Miami
Pobřežní hlídka na Miami Beach

Carnival Glory


Cesta autobusem zpět do hotelu byla už v pohodě. Tam jsme přeskočili do shuttlu a odjeli do přístavu, kde kotví několik obřích loďek. Naloďování probíhá v podstatě stejně jako odbavení do letadla. Vyplníte pár papírů, projdete bezpečnostní kontrolou a vyfasujete karty od kajut. První kroky na lodi jsme udělali s otevřenou pusou, protože to je fakt obrovský!!! Zabere vám nějakou dobu než se zorientujete mezi 11 patry barů, kajut, krámků a restaurací. Ještě, že je loď vybavená dostatečným počtem navigačních plánků. Po vyplutí se musí každý povinně zúčastnit hromadného školení evakuace, kdyby se loď začala potápět.


Glory
Paluba s bazény, vířivkami a tobogánem

Plavbu jsme měli od společnosti Carnival, konkrétně loď Glory, což je 290 metrů dlouhý kolos, který uveze 2 980 hostů a 1 150 členů posádky a může plout rychlostí 42 km/hod. Na 14 palubách se nachází nejrůznější sportovní vyžití (bazény, vířivky, tobogán, minigolf, běžecká dráha, volejbalové a basketbalové hřiště), bary, jídelny, restaurace, casino, duty free krámky, divadlo (každý večer nějaké představení - např. písničky z muzikálů), wellness centrum a samozřejmě kajuty. Můžete si vybrat ze tří typů - bez oken (tu jsme měli my), s oknem nebo s balkonem.


Glory
Druhá paluba s bazény a vířivkami

První a poslední den se pluje po moři, takže je přímo určen k poznávání lodi, relaxaci a jídlu. V kajutách se uklízí dvakrát denně a každý večer na vás čeká lodní oběžník s nabídkou výletů v jednotlivých přístavech a s tím, co se celý den bude dít na lodi (akce v barech, show v divadle, turnaj v pokeru v casinu, apod.). Výlety si potom koupíte na recepci - všechny platby se vám načítají na vaši kartu, kterou na konci plavby zaplatíte.


Glory
Divadlo

V ceně plavby máte nealko nápoje - kdykoliv si můžete natočit vodu, citronádu nebo ledový čaj. K snídani jsou ještě k dispozici džusy (pomeranč, jablko, mulťák), samozřejmě čaj a káva. Ve velké jídelně se ve formě švédských stolů podává snídaně, oběd a večeře - spousta jídla, ovoce, zeleninových salátů, zákusků. Kromě toho si můžete dát jídlo na speciálních místech - pizza, hamburgry, sendviče, mexické jídlo. Po palubě jsou také rozesety samobslužné automaty na točenou zmrzlinu, většinou výběr ze tří druhů. Na večeři máte na výběr si buď zajít do jídelny nebo na servírovanou večeři. Máte přidělený stůl, své číšníky, musí se dodržovat určitý dress code. Z menu si vyberete předkrm, hlavní jídlo a moučník. Shrnutě to jsou prostě luxusní žrací orgie :)


Glory
Něco na zub...


Kajmanské ostrovy


Prvním přístavem, kde jsme zakotvili, byl Grand Cayman na Kajmanských ostrovech. Za 60$/osoba jsme si koupili výlet Stingray City Sandbar & Rum Point Beach Safari - koupání s rejnoky a odpočinek na pláži. V přístavu nás vyzvedl autobus, který nás odvezl do jiného přístavu na opačné části ostrova. Cesta nám plynula rychle díky řidiči, který nám povykládal základní informace o Kajmanech. Jejich původní název byl Las Tortugas (Želví ostrovy, pojmenovány Kryštofem Kolumbusem), dnešní název jim dal Francis Drake po leguánech, kteří tam žijí, které si však spletl s kajmany (na ostrovech najdeme dopravní značky dej přednost leguánům). Ostrovy patří Velké Británii a řadí se mezi státy označované jako daňový ráj.


Kajmany
Stingray City - mělčina s desítkami rejnoků

V přístavu jsme přesedli na loď, která nás odvezla na mělčinu Stingray City - město rejnoků, domov trnuch amerických. Neuměli jsme si moc představit, co nás čeká. Potom, co loď zakotvila, putoval náš první pohled do vody, kde se pohybovaly černé placky s dlouhými ocasy. Mysleli jsme si, že to budou nějaké malé mršky a ne až 1,5 metru široké potvory. První kontakt s nimi byl celkem děsivý, ale po chvíli si člověk zvykne, že jich kolem vás plave desítka.


Kajmany
Stingray City - rejnoci všude kolem

Každý z nás ho dostal minimálně jednou do náruče. Povinně jsme jim museli dát pusu, abychom měli sedm let štěstí, krásně krčili rtíky :) Strávili jsme s nimi ve vodě minimálně půl hodiny. Rozhodně to byl úžasný zážitek.


Kajmany
Stingray City - pusinka rejnokovi

Potom, co jsme si dostatečně vyhráli s rejnoky, nás loď odvezla na Rum Point Beach. Tady na nás dýchl pravý Karibik - tyrkysové moře, bílý písek, sytě zelené stromy. Po 1,5 hod lenošení a koupání v moři (jsou tam k dispozici i sprchy se sladkou vodou) jsme se vrátili zpátky na loď.


Kajmany
Rum Point Beach


Mexiko


V Mexiku jsme zakotvili na jeho největším ostrově Cozumel. I tady jsme si zaplatili výlet. Za 96$/osoba jsme si vybrali Mayan Ruins of Tulum - mayské ruiny. Byl to celkem náročný výlet na celý den, ale opět stál za to. Nejdříve jsme přesedli na ferry, který nás dopravil na mexickou pevninu. Odtamtud to trvalo ještě třičtvrtě hodiny autobusem. Znovu jsme měli štěstí na super průvodce, samotného potomka Mayů.


Mexiko
Náš průvodce v pozadí s mayským chrámem

Byl to člověk, který nikdy nezavře pusu a neustále vás zásobuje přílivem informací. Obě cesty autobusem věnoval povídání o kultuře Mayů. Dozvěděli jsme se o nich zajímavé věci, byl to až neskutečně inteligentní národ. Mě například zaujalo to, že používali v matematice nulu o dost dříve než ji zavedli Evropané. Jejich astronomie je kapitola sama pro sebe. O tom, že je země kulatá věděli už tisíc let před tím než se Koperník narodil. Mayský kalendář je cyklický a na rozdíl od toho našeho je 365 dní rozděleno do 19-ti měsíců (18 měsíců po 20-ti dnech a devatenáctý má pouze 5 dnů). Kdo chtěl mohl si ještě v autobuse objednat za několik dolarů výrobu přívěsku s vaším jménem (nebo nějakým nápisem) v mayštině.


Mexiko
Slunící se leguán

Tulum jsem si vybrala hlavně proto, že leží na pobřeží Karibského moře a tudíž slibuje pěkný výhled. Ruiny jsou udržovány, nikde neuvidíte válející se odpadky, ale za to spoustu slunících se leguánů. Tulum bylo strategické mayské středisko díky svému umístění na pobřeží. Všechny budovy byly původně vyvedeny v modré a rudé barvě - na jedné z nich je ještě 1 barevný cm čtvereční vidět :) Nejzajímavější byl pro mě chrám, jehož oknem je možné vidět v brzkých ranních hodinách východ slunce, který vytváří krásný efekt (byli jsme tam po obědě, takže to vím jenom z průvodcova obrázku). Nakonec jsme měli zhruba hodinu sami pro sebe. Vyšli jsme na nádhernou vyhlídku - mayské ruiny, palmy, bílý písek a azurové moře. Kdo chtěl mohl se tady vykoupat.


Mexiko
Vyhlídka na azurové Karibské moře


Belize a Honduras


V Belize loď zastavila v Belize City - největším městě. Jelikož jsme už byli na hranici našeho finačního rozpočtu a podnikli jsme ty výlety, které jsme opravdu chtěli, zůstali jsme pro tentokrát na lodi a užívali si pohodu u bazénů s minimem lidí.


Honduras
Honduras - zakotvená naše loďka

V Hondurasu má společnost Carnival své přístaviště na ostrově Roatan. Najdete tu zónu s krámky se suvenýry. My se vydali relaxovat na nedalekou pláž Mahogany Beach. Pobavila nás místní sedačková lanovka. Aby lidé nemuseli jít zhruba 300 metrů pěšky, mohli si zaplatit jízdu tam a zpět za 12$ a 5 minut se smažit na přímém slunci (opravdu to jelo dot pomalu).


Honduras
Honduras - Mahogany Beach


Kompletní galerii fotek naleznete zde.Kajmany
Směrovka s Českou republikou na Kajmanech